سه شنبه 16 آذر 1400

اسیدهای چرب، زنجیره‌هایی از اتم‌های کربن می‌باشند و ....

معمولاً این مواد از به دنبال هم قرار گرفتن 4 تا 20 کربن تشکیل می‌شوند. این زنجیره‌ها همچنین اتم‌های هیدروژن و اکسیژن را در خود دارند.

چندین نوع متفاوت اسید چرب وجود دارد:

 اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع

بر اساس تعداد اتم‌های هیدروژن در زنجیره که منجر به تشکیل پیوندهای دوگانه (C=C) می‌شوند، اسیدهای چرب ممکن است اشباع یا غیر اشباع باشند.

اسیدهای چرب بر اساس تعداد کربن‌ها و پیوندهای دوگانه توصیف و نام‌گذاری می‌شوند. برای مثال، یک اسید چرب اشباع با 18 کربن در زنجیره و بدون پیوند دوگانه به شکل C18:0 نشان داده می‌شود، در حالی که یک اسید چرب غیر اشباع با 18 کربن و دو پیوند دوگانه به شکل C18:2 نشان داده می‌شود.

اسیدهای چرب غیر اشباع با یک پیوند دوگانه را به اسم اسیدهای چرب Monounsaturated (به معنی با یک پیوند غیر اشباع) می‌شناسند، و اسیدهای چرب غیر اشباع با بیش از یک پیوند دوگانه را به اسم اسیدهای چرب Polyunsaturated (به معنی با چند پیوند غیر اشباع) می‌شناسند. اسیدهای چرب مجزا اسامی متفاوتی هم دارند که در اینجا رایج ترین آنها لیست شده‌است:

اسیدهای چرب اصلی که معمولاً در مواد غذایی یافت می‌شوند.

اسیدهای چرب سیس و ترانس:

اسیدهای چرب از نظر شکل و ترتیب اتم‌های هیدروژن اطراف پیوندهای دوگانه در زنجیره کربنی با هم متفاوت می‌باشند و به دو دسته سیس "Cis" و ترانس "Trans" تقسیم می‌شوند.

روغن‌ها و چربی‌هایی که در طبیعت یافت ‌می‌شوند فقط حاوی اسیدهای چرب نوع سیس می‌باشند و سیستم‌های بیولوژیک بیشتر با این نوع اسید چرب آشنا هستند، اسیدهای چرب ترانس از دو منبع اصلی سرچشمه می‌گیرند، یا از تغییر اسید چرب غیر اشباع فعّال موجود در جیره دام توسط باکتری‌های موجود در شکمبه، و یا از طریق پروسه‌های شیمیایی بر روی اسیدهای چرب غیر اشباع (مانند هیدروژناسیون روغن‌های گیاهی).

اسیدهای چرب غیر اشباع با یک پیوند دوگانه را به اسم اسیدهای چرب Monounsaturated (به معنی با یک پیوند غیر اشباع) می‌شناسند، و اسیدهای چرب غیر اشباع با بیش از یک پیوند دوگانه را به اسم اسیدهای چرب Polyunsaturated (به معنی با چند پیوند غیر اشباع) می‌شناسند. اسیدهای چرب مجزا اسامی متفاوتی هم دارند که در جدول بالا رایج ترین آنها لیست شده‌است:

اسیدهای چرب اصلی که معمولاً در مواد غذایی یافت می‌شوند.

از نظر سلامت انسان، اسیدهای چرب ترانس طبیعی (که در شکمبه تولید می‌شوند) عموماً به عنوان ماده غیر مضر و اسیدهای چرب ترانس صنعتی (روغن‌های هیدروژنه) به عنوان مواد مضر برای سلامت انسان شناخته می‌شوند. بنابراین، دانستن تفاوت بین چربی‌های ترانس طبیعی و صنعتی در غذاها بسیار با اهمیت می‌باشد.

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

این دو اسید چرب به خاطر محل پیوندهای دوگانه در زنجیره‌شان خاص می‌باشند. حیوانات برخلاف گیاهان قادر به تولید این اسیدهای چرب نیستند و باید در تغذیه آنها گنجانیده شود. بنابراین، به امگا 3 و امگا 6 اسید چرب ضروری گفته می‌شود و حیواناتی که به اندازه کافی از این دو دریافت نکنند دچار علائم کمبود آنها خواهند شد.

بسیاری از روغن‌های گیاهی حاوی مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 6 می‌باشند، امّا منابع امگا 3 در طبیعت بسیار محدود است، که رایج ترین آنها علوفه تازه، روغن ماهی، و سایر منابع دریایی می‌باشند.

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در بدن بسیار فعّال می‌باشند، بویژه به عنوان ترکیبات غشاهای سلولی برای کمک به حفظ عملکرد طبیعی سلول‌ها نقش دارد.

اسیدهای امگا 6 بخش‌هایی از سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، در حالی که اسیدهای امگا 3 را با نام ضد التهاب می‌شناسند، امگا 3 در عین حال که اثرات ضد التهابی دارد، پاسخ ایمنی بدن را در زمان مقابله با عفونت‌ها تسهیل می‌کند. این اسیدهای چرب همچنین تأثیر بسازایی در توانایی باروری دارند.

 

بیوهیدروژناسیون چیست؟

بیوهیدروژناسیون چیست؟

فرآیندی است که در شکمبه رخ می‌دهد و

ادامه مطلب

افزودن چربی به جیره غذایی

افزودن چربی به جیره غذایی

منابع رایج چربی در جیره‌ها شامل ماهی یا روغن‌های گیاهی و ترکیبات با چربی بالاتر

ادامه مطلب

تغییر درصد چربی‌شیر

تغییر درصد چربی‌شیر

چربی‌شیر تحت تأثیر عوامل مختلفی قابل تغییر است،

ادامه مطلب

بهبود باروری- اثربر روی بالانس‌انرژی

بهبود باروری- اثربر روی بالانس‌انرژی

رابطه بین باروری‌گاو و نمره شرایط جسمی آن به خوبی ثابت شده است.

ادامه مطلب

چرا باید از چربی‌ها برای تغذیه دام استفاده کنیم؟

چرا باید از چربی‌ها برای تغذیه دام استفاده کنیم؟

چربی یکی از مواد تغذیه‌ایی ضروری در جیره‌های غذایی می‌باشد، و

ادامه مطلب

اسیدهای چرب چه موادی هستند؟

اسیدهای چرب چه موادی هستند؟

اسیدهای چرب، زنجیره‌هایی از اتم‌های کربن می‌باشند و ....

ادامه مطلب