سه شنبه 16 آذر 1400

 

 مزایای پودر‌چربی


چربی یکی از مواد تغذیه‌ای ضروری در جیره‌های غذایی می‌باشد، و مانند دیگر مواد غذایی مثل پروتئین‌ها، فیبرها، مواد معدنی، و ویتامین‌ها، باید به اندازه متعادل در جیره تغذیه دام قرار بگیرد تا تولید بهینه را تضمین کند. اگرچه ترکیبات غذایی اصلی بخشی از نیازهای بدن دام به چربی را تأمین می‌کنند، امّا باز هم گنجاندن مکمل‌هایی با چربی بالا ضروری می‌باشد. فواید زیادی در افزایش چربی جیره غذایی برای دام‌های شیری و سایر دام‌ها وجود دارد.

انرکور® یک چربی محافظت شده عبوری می‌باشد که اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا در جیره‌های غذایی دام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول توسط تیم فنی بازاریابی و فروش ما پشتیبانی می‌شود. هدف این تیم ارائه اطلاعات تغذیه‌ای دامداری در زمان مناسب و بهبود راندمان دامداری‌ها می‌باشد.

انرکور®

®Enercore بیشترین مقدار اسید چرب امگا 6 را بین تمام انواع مکمل‌های چربی محافظت شده در جهان دارد. اسید چرب امگا 6 بخشهایی از سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

®Enercore کمترین میزان رطوبت (کمتر از 1% در مقایسه با 5-4 درصد در سایر مکمل‌های کلسیمی) و بیشترین درصد چربی را (89-85% در مقایسه با 82-80%) در بین مکملهای چربی محافظت شده کلسیمی در جهان دارد.

®Enercore بیشترین میزان انرژی قابل جذب (7700 کیلوکالری در مقابل 7000-6800 کیلوکالری در سایر مکمل‌های چربی) را در جهان دارد، و علت آن استفاده از پروفایل 25% اسید چرب اشباع و 75% اسید چرب غیر اشباع است، تکنولوژی تولید نمک کلسیمی اسیدهای چرب غیر اشباع با رطوبت کمتر از یک درصد در کل جهان فقط در اختیار این هلدینگ است، و شاهد این موفقیت شاخص عدد یدی این مکمل است که بیشتر از 100 می‌باشد).

 

 راهنمای مصرف چربی محافظت شده ®Enercore

 در هنگام مصرف چربی محافظت شده ®Enercore، با رعایت اصول ذیل، جیره گله گاوهای شیرده بهتری خواهیم داشت، همچنین خواهشمندیم جهت کسب اطلاع از جزئیات و اصول تغذیه با چربی به کاتالوگ ®Enercore مراجعه فرمایید.

 

اصل اول: توجه به میزان مورد نیاز چربی

میزان مورد نیاز چربی به عوامل مختلفی همچون نمره تولید شیر دامداری، درصد چربی شیر تولید شده در دامداری، میزان استفاده از دانه‌های روغنی در جیره و تعداد روز شیردهی گاوهای در حال دوش بستگی دارد.

 

اصل دوم: استفاده از منابع مختلف چربی (دانه های روغنی، چربی های محافظت شده)

برای کسب نتیجه بهتر از تغذیه چربی پیشنهاد می شود در کنار استفاده از چربی‌های محافظت شده از سایر منابع چربی مانند دانه‌های روغنی هم استفاده شود، البته ذکر این نکته ضروری است که میزان چربی آزاد جیره نباید از 3% فراتر رود. توصیه به استفاده از ®Enercore بدین منظور است که این نوع چربی محافظت شده نسل سوم دارای پروفایلی از اسیدهای چرب ضروری بالأخص اسید لینولنیک (C18:2) یا امگا 6 و اسید لینولنیک (C18:3) یا امگا 3 است.

 

اصل سوم: توجه به نوع و مقدار علوفه جیره

یکی از اهدافی که با مصرف مکمل‌های چربی محافظت شده امکان پذیر خواهد شد، قابلیت افزایش علوفه در جیره دام است. تأثیر مکمل‌های چربی محافظت شده بر علوفه به نوع علوفه و درصد آن متفاوت است، آنچه تا کنون مشخص شده است مکمل‌های چربی محافظت شده بر قابلیت هضم علوفه‌های خرد نشده تأثیر بسزایی خواهند داشت و وجود یونجه خشک در جیره باعث کسب بهترین نتیجه خواهد شد.

 

اصل چهارم: افزایش تدریجی مکمل‌های چربی

برای نشخوار کنندگان (Ruminants)، تغییرات ناگهانی جیره، قابل تحمل نمی‌باشد و ممکن است به آن واکنش دهند، لذا توصیه می‌شود عمل جایگزینی و یا معرفی چربی محافظت شده ®Enercore (و یا به طور کلی هر نهاده دیگر) به تدریج انجام شود.

 

اصل پنجم: ملاک تأثیر چربی‌های محافظت شده

همان طور که اشاره شد، بدن دام به اسیدهای چرب ضروری برای تنظیم فرآیندهای مختلف فزیولوژیک نیاز دارد، با توجه به اینکه شروع استفاده از ®Enercore باعث برآورده شدن نیاز بافت‌های مختلف بدن دام به اسیدهای چرب ضروری می‌شود، بدن دام به جای استفاده از این اسیدهای چرب در سنتز چربی شیر و در ایجاد انرژی برای تولید شیر، این اسیدهای چرب را در اختیار بافت‌های مختلف قرار خواهد داد، این پروسه ممکن است تا حدود دو ماه ادامه یابد، تا نیاز بافت‌ها و ارگان‌های مختلف برآورده شده، در این صورت و در ادامه مصرف ®Enercore مازاد این اسیدهای چرب در مسیر متابولیسم انرژی و تولید چربی شیر قرار خواهند گرفت. مطالعات کاندین فارمر نشان می‌دهد هر چقدر دوره استفاده از انواع چربی‌های اشباع (پودر چربی‌های خالص) طولانی تر باشد، کمبود اسیدهای چرب ضروری بیشتر خواهد بود، فلذا استعداد کاهش درصد چربی شیر و یا تولید شیر در آن دامداری بیشتر خواهد بود، نکته مهم اینجاست که این کاهش موقتی بوده و ما این اطمینان را به دامدار می‌دهیم که اگر چه چربی موجود در ®Enercore در این موارد صرف افزایش تولید چربی شیر و یا انرژی لازم برای تولید شیر نشده است ولی اسیدهای چرب ضروری آن در بافت های مختلف توزیع شده که هم سلامت و نمره بدنی دام را ارتقاء خواهد داد و هم توانایی باروری آن را، فلذا خواهشمندیم با این اتفاق با صبر و متانت برخورد نمایید و به دام خود فرصت استفاده از امگا 3 و امگا 6 را بدهید.

 

نکات کاربردی برای مصرف ®Enercore:

مکانیسم محافظت چربی در ®Enercore، اتصال اسیدهای چرب به کلسیم است، این مکانیسم تنها راه محافظت از اسیدهای چرب غیر اشباع در شکمبه می‌باشد، مواجهه با اسید موجود در شیردان منجر به آزاد شدن اسید چرب خواهد شد، در شرایطی که به علت تخمیر زیاد بالأخص استفاده از کربوهیدرات‌های سهل الهضم، محیط شکمبه اسیدی شود، ممکن است چربی محافظت شده در ®Enercore آزاد گردد، فلذا توصیه می‌شود به ازای هر رأس دام در جیره غذایی 200-170 گرم بیکربنات سدیم منظور فرمائید تا pH شکمبه از 5 کمتر نشود، این کار نه تنها به محافظت بیشتر چربی ®Enercore کمک می‌کند، بلکه در ارتقاء راندمان تغذیه‌ای دام هم مؤثر خواهد بود.

 

با توجه به اینکه ®Enercore حدوداً 10% کلسیم دارد، بهتر است میزان کلسیم جیره با وجود آن مجدداً تنظیم گردد، افزایش کلسیم و منیزیم جیره با وجود ®Enercore باعث عدم رسیدن به نقطه ماکزیمم جذب چربی خواهد شد، فلذا پیشنهاد می‌دهیم کلسیم جیره را به 0/9 تا 1 درصد و منیزیم آن را به 0/2 تا 0/3 درصد برسانید.


انرژی خالص شیردهی ®Enercore را در دو ماه اول معادل 5/5 مگاکالری بر کیلو گرم محاسبه کنید (به علت توزیع امگا 3 و امگا 6 در بافت‌های مختلف بدن).


سایر اجزای مخصوصاً پروتئین را نسبت به انرژی تنظیم کنید و به هنگام مصرف ®Enercore بهتر است از منابع پروتئین عبوری بیشتری در جیره استفاده کنید.


کیسه‌های ®Enercore دارای استاندارد ملی کانادا و اتحادیه اروپا (CE) هستند و از چهار لایه غیر قابل نفوذ به رطوبت ساخته شده‌اند، با این وجود از نگهداری کیسه‌ها به مدت طولانی در هوای گرم (بیش از 27 درجه) و در معرض تابش مستقیم نور آفتاب خودداری نمایید، عدم رعایت این موضوع منجر به کاهش کیفیت ®Enercore خواهد شد.


پیشنهاد می‌شود از جیره‌های کاملاً مخلوط (TMR) استفاده فرمائید و تعداد دفعات تغذیه را افزایش دهید.


در نهایت با عنایت به اینکه چربی‌های محافظت شده در دسترس عوامل میکروبی موجود در شکمبه قرار نخواهند گرفت و این مزیت این منابع انرژی است که راندمان انرژی آن‌ها بالاست و تبدیل به متان نمی‌شوند، ولی باید توجه داشت که در جهت جلوگیری از کاهش انرژی مورد نیاز میکروارگانیسم‌های شکمبه پیشنهاد می‌شود از کربوهیدرات‌های سهل الهضم مخصوصاً جو به میزان 32 تا 40 درصد از کربوهیدرات غیرفیبری در جیره استفاده کنید.

 

 

کمترین اندازه ذرّات در بین مکمل‌های چربی محافظت شده

کمترین میزان رطوبت

بیشترین درصد چربی در بین مکمل‌های چربی محافظت شده کلسیمی

بیشترین مقدار انرژی قابل جذب

 

 برای اطلاعات بیشتر راجع به پودر چربی ®Enercore می‌توانید با ما در تماس باشید.